Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği
Makaleler

  Doğal Ürün, Doğal Kozmetik Nedir?

  Doğal Ürün, Doğal Kozmetik Nedir?

   İnsanlar ilk dönemlerde bitkilerden yola çıkarak birçok ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Fakat zamanla çoğalan insan nüfusuna cevap veremiyecek noktalara gelince sentezler artmıştır. Bir çok bitki içindeki aktif madde laboratuarlarda üretilebilmiştir. Tabi zamanla sentezlenen ürünlerin insanlar ve doğa üzerindeki etkileri artınca insanlar tekrardan doğaya dönüşe doğru yönelmiş bulunmaktalar.Bunun sonucunda doğal kozmetik pazarı genişlemeye başlamıştır.

  Doğal Kozmetik genel olarak içinde bitki özleri bulunan ürünler olarak algılanmaktadır.Fakat bu çok doğru bir tanım değildir. Dünyada son yıllarda hızla büyüyen bir pazar olan doğal kozmetik pazarı uluslararası kurumlar tarafından bazı standartlara getirtilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda bazı başlıklar öne çıkmaktadır.

  İçinde doğal bileşen olan ürünler; Bu ürünler kozmetik herhangi bir ürünün performansını arttırmak yada, ürünün göstereceği etkiyi bitki özleri ile sağlamak için, formülasyonlara bitki özleri ekleyerek yapılan ürünlerdir. Market raflarında gördüğümüz Papatyalı Kremler, Aloe vera lı sabunlar gibi ürünleri bu gruba örnek gösterebiliriz. Bu grup fiyat olarakda bitki özü içermeyen ürünlerden çok yüksekde kalmaz. İçinde Organik bileşen olan ürünler; Bu ürünlerde doğal bileşen içeren ürünlerde olduğu gibi formüle edilir.Hedef sentetik bir bileşenle gösterilecek etkiyi bitkilerden sağlamakdır. Fakat doğal bileşenli ürünlerden farkı, burada kullanılan bitki özlerinin organik sertifikaya sahip olmalarıdır.

  Organik koşullarda üretilmiş olduğunu belgeleyen bu sertifikaları uluslararası kabul görmüş kuruluşlar düzenlerler. Bunlara örnek olarak ecocert, bdih verilebilir. Bu tür kuruluşlar tarafından organik sertifikası ile belgelendirilmiş ürünleri kullanıp yapıplan bitki özlü ürünler organik içerikli ürünler olarak piyasada yer bulurlar. Bu ürünler istenirse bitki özlerini belgeleyen firmalar tarafından belgelenebilir. Mesela papatya içerikli krem satan firma bunu bitki özlü krem olarak satarken, organik sertifikalı papatya özü kullanan firma bunu organik içerikli krem olarak satar. Tabi bu belgelerin bir maliyeti olduğundan bu grupdaki ürünler bitki özlü ürünlere göre daha yüksektir.Raflara fiyat farkı yansır.

  Bu grup içinde kullanılan bitki özlerinin oranlarına görede adlandırmalarla karşılaşılır. Mesela kullanılan bitki özlerinin %70 i organik olabilir. Organik Kozmetik Ürünler; Bu grupdaki temel hedefde diğerlerinde olduğu gibi bitki özleri ile ürün performansını sağlamak.Fakat burada diğerlerinden farklı olarak, bitki özleri haricindeki bileşenlerde belli bir kritere uymak zorundadırlar.Bu kriterler uluslarası organik sertifikası veren firmalar tarafından listelenmiştir. En başta bileceğimiz, tüm kozmetik bileşenleri kullanma şansımızın olmadığıdır.

  Etoksile ürünler, hayvansal bazlı ürünler, içeriğinde formaldehit olan ürünler, parabenler, silikonlar gibi bileşenler kullanılması yasaktır bu grupda. Bu grupdaki yasaklı bileşenler gün geçtikçe çoğalmaktadır. Ayrıca bu grupda kullanılan bileşenlerin organic kozmetik kriterlerine uyduğuna dair sertfikalarının olması gerekmektedir. Bu sertfikları yine ilgili kuruluşlar vermektedir. Tabi ürününüzde organik sertifika olmasını istiyorsanız sadece formülün bu kriterlerde olması yetmemektedi.

  İş yerininde GMP(İyi üretim uygulamaları) uyması gerekmektedir. GMP denetimi sertifika kuruluşnun uzmanlarınca yapılmaktadır. Ayrıca belgelenmek için ürünlerin mikrobiylojik ve dermotolojik testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tabi bu grupdaki bileşenler ve işletme giderleri çok yüksek olduğundan ürünlerin fiyatlarıda oldukça yüksekdir.Genellikle market raflarından çok eczane, kozmetik marketlerde satışa sunulurlar. Ülkemizde de pazarda çok fazla görmeye başladığımız doğal, organik, bitkisel ürünler belli bir zaman sonra bir standarda oturmak zorundadır.

  Bu konuda yaşanan kavramsal karışıklıklardan dolayı Laber Kimya olarak böyle bir metni hazırlamak gereği duyduk. Daha fazla detay için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

   

  Saygılarımızla Levent Kahrıman