Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Yüz Cilt Bakımının Rutin Temel Adımları: Tonik Uygulama

Sıkılaştırma ya da tonik kullanımı genellikle cilt bakımında rutin ve önemli bir adım olarak lanse edilmektedir; ancak öyle değildir. En azından her zaman ve her cilt için değildir. Tek istisna vardır ki çok yağlı ciltler.  Eğer yüz temizleme işleminden sonra yapış yapış ve/veya yağlı kalıyor ise cildiniz, cilde tonik uygulamak yararlı olacaktır. Aksi halde cilde yarardan çok zararı olabilir.
 
Çoğu tonik alkol ve / veya hamamelis (witch hazel) içerir. Her iki bileşende kurutma ve tahriş etme özelliğine sahiptir, özellikle kuru ve hassas bir ciltte. Eğer tonik kullanmak istiyorsanız, alkol ve hamamelis içermeyen, papatyalı tonik kullanılabilir.
 
Cilt yüzeyinden sadece kir, makyaj ve fazla yağın giderilmesi gerekmektedir. Alkol bazlı tonikler kuru ve tahriş olmuş cildi soyabilirler.
 
Bazı uzmanlar, cilt temizliğinden sonra gözeneklerin içlerine yabancı maddelerin girmemesi için tonik kullanımı ile gözenek boşluklarının azaltılabileceğini savunuyorlar. Bunun doğru olup olmadığı tartışılmalıdır.
 
Aktif bileşenli kozmetik ürün kullanımında, öncesinde tonik kullanılır ise gözenekler tonik bileşenleri ile dolar, aktif bileşen cilde nüfuz etmez. Böylelikle ters etki de yapabilir. Çoğu insan aktif bileşenli kozmetik ürünü ile rutin cilt bakımını sonlandırmaktadır ve aktif bileşenin oldukça fazla nüfuz etmesini beklemektedirler. Tonik ise açık gözenekleri kapatabilir ve aktif bileşenin nüfuz etmesini engelleyebilir.
Kullanılan aktif bileşen içerikli ürün cilde emilmesi tamamlandıktan sonra, yüzünüzü soğutarak gözenekleri kapatabilirsiniz. Soğuk, kan damarlarını daraltır, tonik etkisi göstererek gözenekleri sıkılaştırır. Doldurulmuş olmayan, buzdolabındaki bir paketi birkaç saniye yüz cildinize uygulayabilirsiniz. Aşırı soğuk olmamalıdır, kızarıklık yaratabilir.
 

« tüm haberlere geri dön