Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Ürün Takip Sistemi Teste Açıldı...

Kozmetik Ürünlerde Tekil Ürün Takibi (ÜTS) Dönemi Başlıyor,

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından çalışmaları yürütülen tekil bazlı ürün takip sistemi (ÜST) kozmetikler için uygulamaya başlıyor.

Üretim sırasında her kozmetik ürün üzerine basılacak bir kodla, her kutu tekil olarak takip edilebilecek. Üreticiden çıkan kozmetik ürün, toptan yada perakende noktasına, oradan tüketiciye kadar izlenecek. Temel olarak izlenebilirlik kurulu bir proje. Bu sayede,kozmetik ürün piyasası ile ilgili gerçekçi veriler elde edilmeye çalışılacak. Yanı sıra her ürün için tek barkod olduğundan, bir eşi olmayacak. Bu da sahte ürünlerin piyasada dolaşmasının önüne geçecek. Kozmetik ürün kullanıcıları ellerindeki herhangi bir ürünü sistem üzerinden sorgulayıp bakanlığa bildirimi var mı gibi temel bilgilere ulaşabilecekler. Ayrıca bu şekilde piyasa gözetim ve denetim işlemlerinin daha iyi yapılması hedefleniyor.

ÜTS kullanıcı eğitimi alarak ÜTS giriş şifresine sahip Kozmetik Firmaları için ÜTS yazılımı test ortamına açılmıştır. İlgili Kozmetik Firmalarının sisteme giriş yaparak test etmeleri ve geri bildirimlerini sistem üzerinden, sistemde yer alan "Talep Bildir" menüsünü kullanarak yapmaları önemle duyurulur.

« tüm haberlere geri dön