Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BİTKİDEN PARFÜM ÜRETİYOR

  Selçuk Patentli Parfümler

Selçuk Üniversitesi Çumra Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü öğrencileri, okulun bahçesinde yetiştirdikleri bitkilerden kendi adlarını taşıyan parfüm üretiyor. Tarladan, laboratuar ve şişeleme işlemine kadar her aşamasını öğrencilerin yaptığı işlemde bitkilerin genetiğiyle oynanmadan, insan sağlığına zararlı hiçbir unsur kullanılmadan doğal yollarla üretilen parfümler, etkili kokularıyla piyasadaki ünlü markaları aratmıyor.

 

      Selçuk Üniversitesi Çumra Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fatih Er, “Öğrencilerimiz okulumuzun bahçesinde yetiştirdikleri bitkileri, kuruttuktan sonra laboratuarımızda distile işlemine tabi tutuyor. Bitkiden esans alarak kendilerine özgü karışımlar yaratıp, yine özgün kokular elde ediyorlar. Öğrencilerimiz uygulama dersi kapsamında kendi adlarına taşıyan parfümlerinden not alıyor.” dedi.

           

        “HER AŞAMADA ÖĞRENCİLER ÇALIŞIYOR”

         Okulun 500 metrekarelik bahçesinde 100’den fazla tıbbi ve aromatik bitki ürettiklerini belirten Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Gümüşçü, “Öğrencilerimize kışın teorik olarak verdiğimiz bilgileri baharın gelmesiyle birlikte pratiğe geçiriyoruz. Okulda oluşturduğumuz bahçemizde her öğrenci, sorumlu olduğu 3 metrekarelik alanda bir ya da birkaç çeşit bitki yetiştiriyor. Bu bitkilerin genetiğiyle oynanmıyor. Tamamı doğal olan bu bitkilerin bazıları ise parfüm yapımında kullanılıyor. Bugün dünyada parfüm esansı çok pahalı ve öğrencilerimiz bu esansı kendileri üretiyorlar. Kendi adlarını verdikleri kokuları ortaya çıkarıyorlar. Ticari bir kurum olmadığımız için yaptığımız parfümlerin satışını yapamıyoruz. Parfümün yanı sıra tıbbi alanda kullanılan bitkiler ve bitkisel çaylar da üretiyoruz. Biz burada sektörün ihtiyacı olan nitelikli eleman yetiştiriyoruz. Bahçeden laboratuara kadar üretimin her aşamasında öğrenci rol alıyor. Bu da mezun öğrencilerimizin daha nitelikli olmasını sağlıyor. Mezunlarımız kolaylıkla iş bulabiliyor.” dedi.

          

 

        “KENDİ ADIMIZI TAŞIYAN PARFÜM ÜRETİYORUZ”

             Derslerini uygulamalı işlediklerini için kendilerini son derece şanslı hissettiklerini söyleyen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü öğrencisi Özlem Bozkurt, “Buradaki laboratuarımızda arkadaşlarımız en iyi bitkiyi yetiştirebileceğimiz toprağın analizini yapıyor, bizlere bu konuda ışık tutuyor. Hocalarımızın kontrolü altında istediğimiz bitkilerden her türlü karışımı elde edebiliyoruz. Kendimize özgü kokular yaratıyoruz. Bazı arkadaşlarımızın ürettiği kokular gerçekten de piyasadaki ünlü marka parfümleri aratmıyor. Bizlere bu imkanı sağlayan başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hakkı Gökbel olmak üzere tüm okul yöneticilerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.Alıntı/Selçuk Üniversitesi web sitesi 

« tüm haberlere geri dön