Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Procter and Gample Cilt Alerji Testi İçin Hayvansal Olmayan İlk Alternatif Yöntemi Geliştirdi.

Procter & Gamble bilim adamları, Avrupalı yetkilileri tarafından onaylanmış deri alerji testleri için hayvansal olmayan ilk alternatif yöntem geliştirmiş ve bunun bir dönüm noktası olduğunu duyurmuşlardır. 

Dr. Harald Schlatter CosmeticsDesign-Europe.com´ da deri ile temas eden tüm ürünlerin güvenlik sorunu olduğuna dikkat çekmiştir.
´´Doğrudan Peptit Reaktivitesinin Gelişimi (DPRA) tespitinde hayvanların denek olması ihtiyacının aşılması çok önemli bir dönüm noktasıdır, kontakt alerji karmaşık bir süreç iken, hemen hemen tüm malzemeler için önemli bir güvenlik unsurudur´´.
Schlatter, aynı zamanda daha hızlı sonuç veren bu  alternatifleri kullanmanın daha mantıklı olduğunu açıklamıştır, ve kozmetik içeriklerin güvenliğinin belirlenmesi söz konusu olduğunda hayvan testlerinden daha hassas hale geldiğini bildirmiştir.

Önemli bir nokta olan cilt alerjisi testi, tek bir analiz değildir, farklı alternatif yöntemlerin ihtiyaç olacağı gibi değişik kompleks vücut sistemi için güvenlik sorunlarının akıllıca kombine edildiğinde deri alerji testleri için tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır şeklinde açıklamış ve çok önemli deneylerden biri olacağını da belirtmiştir.

Bu alternetif (DPRA) test ECVAM bilimsel komitesi tarafından onaylanmıştır.

Dr G. Frank Gerberick, 10 yıldan uzun süredir üzerinde çalışılan DPRA testi, artık kullanılmaya uygundur ve alternatif bir yöntem geliştirilmesi, ilk ispatı ve sonrasında resmi doğrulama ve kabulüne kadar gelen test süreci, zorlu ve uzun olduğunu biliyorum şeklinde açıklamıştır.
 
Dr G. Frank Gerberick, ´´deri hassasiyetine, cilt proteinlere kimyasal alerjenlerin bağlamalarını araştırarak, bu olayı ölçmek için bir yöntem bulmanın gerekli olduğunu söylemiş ve bu kimyasal deney tamamen hayvan testlerinin takliti olarak geliştirilmiştir´´ diyerek açıklamalarına devam etmiştir.

DPRA için temel bir test prosedürü geliştikten sonra, P & G deki endüstri uzmanları ve  Strasbourg üniversitesindeki Prof. Jean PierreLepoittevin gibi alanında önemli uzmanları method yöntemini kurup, keşfetmişlerdir.

P&G bilim adamları daha sofistike bir değerlendirmeye izin veren başka bir bileşen ekleme deneyi üzerinde zaten çalıştıklarını da bildirdiler.

Dr. Schatter P&G de düzenleyici kurul  tarafından görevlendirilmiş kişilerin hayvan testlerinin yerine alternatif evrensel testi  yaymak amacıyla çalıştıklarını açıklamıştır.


Kaynak: http://www.cosmeticsdesign-europe.com/

« tüm haberlere geri dön