Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

OJELİ AYAĞA ÇİZME GİYMEYİN

 Ojeli ayak tırnaklarının uzun süre bot veya çizmede kalmasının, varis, tırnak batması, şekil bozukluğu, mantar gibi sorunlara yol açıyor.
Ayak Sağlığı Uzmanı İsmail Tuncel, İnsan ayağında 19 damar kası ve 7 bin 200 sinir ucu bulunduğunu belirten Ayak Sağlığı Uzmanı (Podiatrist) İsmail Tuncel, yanlış ayakkabı tercihinin çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi.
Özellikle kadınların ayakkabı, bot ve çizme tercihinde bazı konulara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Tuncel:
"Ayakkabı seçiminin, ayak yapısıyla direkt ilgisi vardır. Yanlış ayakkabı seçimi, devamında idrar yolları enfeksiyonu, bel ağrısı, uzun süre ayakta duramama şikayetleri gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir, mantar enfeksiyonu kaçınılmaz olur. Her akşam eve gelindiğinde ayaklar sabunlu suyla yıkanmalıdır"dedi.
Ayak tırnaklarındaki oje silinmeden çizme veya bot giyilmesinin sorun yaratabileceğine işaret eden Tuncel, şöyle konuştu:
"Botun içindeki ayaklar, hapisteki insan gibidir. Havasız kaldığı için dolaşım olmaz ve kılcal damarlar görevini yapamaz. Deride bulunan 400 ter gözeneği zaman içindekapanır.
Bunun devamında da ayakta değişim başlar. Mantar enfeksiyonu tırnağa bulaşır ki bu da şekil ve renk bozukluğunu devamında getirir.
Ayrıca ojelerdeki kimyasal maddeler, havasız ortamda tırnağın hem rengini değiştirir hem de kavisini bozar.
Tırnaktaki kavis adeta dağ şeklini alır, renk değişikliği iki katına çıkar ve mantar enfeksiyonu gelişir."
AA

« tüm haberlere geri dön