Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Methylisothiazolinone (MIT) Kullanımı - Kişisel Bakım Ürünleri Konseyi Bildirimi

PhD Halyna Breslawec´in hazırladığı raporda;

Koruyucu olarak kullanılan Methylisothiazolinone (MIT) artan kullanımı ile ilgili artan hassasiyet raporlarının farkındayız ve Avrupa´da çeşitli kuruluşlar bu kullanımı sınırlandırmak adına çalışma yapmaktadır. Şu an Avrupa´da Cosmetic Ingredient Review (CIR) uzmanları MIT kullanımını kişisel bakım ürünlerinde  % 0.01 ( 100 ppm ) olarak sınırlamıştır. Şampuan gibi durulanan ürünlerde MIT kullanımı daha esnektir.

Koruyucular kullanım sırasında bakterilerin büyümesini önleyerek ve görünümünün stabil kalmasını (faz ayrışımı, bozulma olmaması) sağlayarak kullanıcıyı güvende tutan bileşenlerdir. Özellikle göz çevresi ürünlerinde kullanım sırasında mikrobik olarak kirlenme büyük sorunlara neden olabilir. Koruyucular bu gibi sorunları önlemeye yardımcı olur.

Yeni verilerin ışığında, Kişisel Bakım Ürünleri Konseyi ve üyeleri ve de CIR uzmanları Mart 2014´te kozmetikte MIT kullanımını değerlendirecekler, bilimsel ve tıbbi uzmanlardan oluşan bağımsız bir rapor olarak MIT maruziyetini değerlendirecekler.

Kişisel Bakım Ürünleri Konseyi, bilime dayalı bulgular doğrultusunda ,kişisel bakım ürünleri sektöründe sorumlu davranmayı ve güvenliği en yüksek kararlılıkta sürdürmeye devam edecektir

şeklinde belirtmiştir.

Kaynak: http://www.personalcarecouncil.org/


Methylisothiazolinone (MIT) ile ilgili 2013´ te yapılan değerlendirmelerde;

European Society of Contact Dermatitis (ESCD) görüşmeleri ardından Cosmetics Europe ıslak mendil gibi cilt ürünlerinde methylisothiazolinone (MIT) kullanımının durdurulmasını önermiştir. Bu işlem tüketici güvenliğinin çıkarları doğrultusunda tavsiye edilmektedir. Avrupa Komisyonu, son zamanlarda bu maddenin kullanımını kısıtlamayı önermektedir.
 
Methylisothiazolinone (MIT) alerjik reaksiyonların sonucunda dermatolojik istişarelerde büyük bir artış göstermesinin ardından, dermatoloji topluluğu yakın bir zamanda kamu yetkililerini uyardı ve kozmetik ürünlerde bu maddenin varlığı ile bağlantılı riskler hakkında uyardı.
 
Tüketici güvenliği
Bu raporların ardından, Avrupa Komisyonu sadece MI ve MCI/MI karışımının kozmetik ürünlerinde kullanımı sınırlamak amacıyla Tüzük (EC) 1223/2009 Ek V ´i değiştirdi. Avrupa Ticaret Birliği Endüstri uzmanları durulanmayan ürünlerde MIT kullanımı ile ilgili sonuca varılabilecek bir kanıt olduğu sonucuna varmışlardır, MIT içeren ıslak mendil ve cilt ile teması olan diğer kozmetik ürünlerde dahildir.

Klinik veriler, piyasa geri bildirimi ve nicel risk değerlendirme analizleri ardından, Cosmetics Europe durulanmayan ürünlerde MIT kullanımının önemli bir azalış göstermesi ile cilt hassasiyetinin büyük ölçüde azalacağı sonucuna varmışlardır.

Kaynak: http://www.premiumbeautynews.com« tüm haberlere geri dön