Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

KOZMETİKTE KORUYUCULAR

Avrupa´da kozmetik endüstrisinde birkaç koruyucu şimdilerde yeniden değerlendirme aşamasındadır. Bunların önemli bir kısmı şu anda yeniden gözden geçiriliyor ve  kullanım sınırı için yöntemleri araştırılıyor. 

Premium Güzellik Haber endüstrisi koruyucu kullanımı sonuçları üzerinde Thor Kişisel Bakım Şirketinden kozmetik formülasyonların mikrobiyolojik koruma uzmanı CEO´su  Bertrand L´Hommeile röportaj yaptı. 

Premium Beauty News- Avrupa Kozmetik, durulanmayan ürünlerde üreticilerin Methylisothiazolinone (MIT) kullanımının durdurmasını istedi.Bu nedenle Avrupa Komisyonunun, yakında üreticilerin MIT kullanımını sınırlaması gerekir. Bu eylemlerin sonuçları olacak?
Bertrand L´Homme- Bu eylemin ilk sonucu MIT hammaddesinin piyasadan kaldırılması olacaktır. Diğer ülkelerde Avrupa´nın bu kararını takip edecektir. Avrupa kozmetik konseyi bu kararı almadan önce durulanan ürünlerde kullanımına izin verecektir. Durulanan ürünler için, kullanımı muhtemelen sınırlı olacaktır. Tüm bu durumlarda üreticiler ürünlerinin mikrobiyolojik kontaminasyonlardan korumak için çaba harcayacaklardır. Pazarlama ve rekabet nedenleriyle - Mevcut koruyucuların aralığı düzenlemelerle indirgenmiş, ama aynı zamanda marka sınırlamaları ile kendilerini empoze edeceklerdir. MIT bu nedenle paraben kullanımına bir alternatif oldu, herhangi bir yasağa tabi değil ama sadece kısmen sınırlı olarak kullanıldı. 
Bugün Avrupa´da kozmetik ürünlerde etkili koruyucuların listeinde 50´den fazla madde vardır. Uygulamada da, bu maddelerle ilgili yaygın olarak kullanılan ve kullanımında gerileme kaydeden ya da sınırlı olanlar olacaktır. Diğer bir yandan, ilk olarak maddelerin sınırlı sayıda olup odak olarak görülüp kullanılması alerji riskini artırır ve ikinci olarak, bu mikro-organizmaların adaptasyon süreci ve üretim tehlikesi biyo-film oluşturulması gibi şeylere neden olabilir.

Premium Beauty News- Bu haber koruyucular için kötü bir haber midir?
Bertrand L´Homme- Aslında piyasada "Koruyucu İçermez" iddiası ile bir çok ürün var. Bazı yerlerde bu bir standart haline bile gelmiştir Örneğin; Korea´da. Ancak uygulama da bu iddiaların arkasında yatan nedir şeklinde bir sorgulamaya gidilmelidir. Çoğu zaman, resmi olarak koruyucu olarak listelenmeyen sözde "alternatif" maddelerin kullanımı, diğer koruyucular ile benzer bir etkiye sahiptir. 

Premium Beauty News- Alternatif olarak kullanılan o benzer etkiye sahip maddeler neden koruyucu isminde(sınıfında) değiller? 
Bertrand L´Homme- Bir koruyucunun asıl işlevi mikroorganizmaların gelişimine karşı ürünü koruyan doğal veya sentetik bir madde olarak tanımlanır. Kullanılan diğer bu "alternatifler" ürünü korumak için birincil işlevi var, ama henüz aynı zamanda bu özelliğe sahip olmayan maddeleri kullanarak da oluşabilir. Koruyucu içermeyen iddialar ile övünmek için ikincil koruyucu etkilere sahip sözde alternatif maddeler kullanmaması gerekir benim açımdan, bu iddia ve sözde alternatif madde ile üreticiler kendilerini garip bir hukuki süreçte bulabilirler.

Premium Beauty News- Hukuki açıdan öte, bir güvenlik sorunu da var değil mi?
Bertrand L´Homme- Her durumda kendimizi sorgulayabiliriz. Kullanımında sınırlama olmayan koruyucuların bile çok fazla kullanım ihtimali söz konusu değildir. Biraz fazla kullanım ile Sorbik asit veya sorbitol gibi maddelerde tahriş ve duyarlılık sorunları görülmeye başlıyor. Koruyucuların olumlu listesinin gerekçesi bu maddelerin kontrol edilmesidir. Piyasaya bir koruyucu koymak için güçlü bir içerik temin edilmesi gerekmektedir. Herzaman alternatif koruyucuların garantisi yok. Bu bağlamda, yeni bir koruyucu için bilimsel bir dosya sunma, yasal ve teknik olarak konuşmak, neredeyse imkansızdır.

Premium Beauty News- Koruyucular sadece formülasyonu korumak için mi vardır?
Bertrand L´Homme- Bu çözümler gerçekten operasyonel olmaya başlıyor. Koruyucular ambalajlar içinde rekontaminasyon riski durumlarını, formülleri dezenfekte etme süreçlerini birleştirmeyi içerir.

Premium Beauty News- Bu bağlamda önerileriniz nelerdir?
Bertrand L´Homme- İlk olarak, üreticilerin mevcut ve yasal molekülleri kullanmaya devam etmelerini öneririz. Daha sonra az miktarda ve dikkatli bir test ile alternatif maddeler kullanılabilir. Hukuki ve teknik açıdan etkinlik ve güvenlik bakış açısı ile, listelenen koruyucuların kullanımı ile üretime devam edilmeli sadece gerekirse listelenmeyen maddeler ile koruyucu oranı arttırılabilir. Son ve daha genel olarak, ben koruma faktörünün gerçek ihtiyaçlarına göre adapte edilmesi ve çeşitlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Her formülün korunması için ihtiyaç değerlendirilmesi gerekir ve bu aynı zamanda sunduğumuz hizmetlerin bir parçasıdır. Kozmetik Piyasası kendini tuzağa düşürmüştür. Ben parabenlerin kullanıma geri dönüş yapacaklarını düşünüyorum.


Kaynak: http://www.premiumbeautynews.com/


« tüm haberlere geri dön