Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Kozmetiklerde Hayvan Testlerini Yasaklayan Brezilya Sao Paulo

 Brezilya, Sao Paulo´ da devlet hayvan testlerini yasaklayan bir yasa sundu. Bu yasa ile, hayvan testleri yapanlar Hayvan başına 1 milyon brezilya reali ödeyecektir.

Test ve Kozmetik Tasarısı 777/2013, kokular ve bileşenlerinin geliştirilmesi için yapılan deneylerde hayvanların kullanımını yasaklayan, Geraldo Alckmin, Sao Paulo Eyaleti valisi tarafından 23 Ocak´ta imzalandı. Bu proje zaten 11 Aralık´ta özel bir oturumda, Sao Paulo Parlamentosu tarafından onaylanmıştı.

Yasayı imzalamadan önce, Vali Alckmin hayvan hakları savunucuları, kozmetik endüstrisinin temsilcileri ve bilim adamları vb dahil olmak üzere tüm paydaşları bir araya getirerek "Biz, uluslararası hukuk da dahil olmak üzere bu konu ile ilgili tüm yönleri, ve tüm sektörleri içeren bir projeye imza attık" şeklinde açıkladı . 

Yeni yasaya göre, bir kurum ya da araştırma merkezi tarafından herhangi bir ihlal olması durumunda hayvan başına bir milyon Brezilya Reali (yaklaşık 305.000 € veya $ 415.000) para cezası olabilir.Para cezasının miktarı, yeni bir suç durumunda iki katına çıkacaktır. Cezalar da ilgili fiziksel kişilere empoze edilebilir.

Yasa Resmi Gazetede yayınlanarak 24 Ocak´ ta yürürlüğe girmiştir.

İlgili yasa, PDF olarak Ek´ tedir.


Kaynak: http://www.premiumbeautynews.com/

« tüm haberlere geri dön