Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Kozmetik Ürünlerde Yeni Yasak ve Kısıtlamalar

Kozmetik sektörünü çok yakından ilgilendiren bir konu Avrupa’da görüşe açıldı.

Esans bileşenlerinden bazılarının alerjenler grubuna eklenmesi ve yine halihazırdaki alerjenlerden bazılarının yasaklanması (Lyral vb.), kısıtlanması ile ilgili olarak 14 Mayıs 2014 tarihine kadar görüş toplanacak ve sonrasında da değerlendirme yapılacak.
 
2014 yılının sonunda yürürlüğe girecek olan değişiklikler, firmaların formülasyonlarını şimdiden revize etmelerini gerektiriyor.

Yayınlanan yazıdaki bazı bilgiler;

Başlık
Kozmetik ürünlerde Avrupa Parlamentosu Tüzüğü ve Konseyi (EC) No 1223/2009 çerçevesinde koku alerjenlere ilişkin kamu danışmanlığı

Hedef Grup

Üye ülkelerin yetkilileri de dahil olmak üzere kozmetik üreticiler, kozmetik üretim ya da bileşenlerle ilgili olan endüstriler ve de tüketici dernekleri

Ek 3 ile sınırlanan 26 alerjen bileşenler durulanan ürünlerde %0,01´yi, durulanmayan ürünlerde %0,001´i geçerse maddeler halinde etiket üzerinde listelenecektir. Ek 2 ´de ise yasaklanmış koku bileşenleri tanımlanmştır.
2012 Haziran ayında SCCS yeni bir görüş benimsememiş ve solunum alerjenleri alerjen alınmadı, temas alerjenleri alındı, şeklindeydi.

SCCS Görüşü,
- Tanımlanan 26 alerjen konusunda hala endişe duyuluyor, güncellenen listedeki alerjenler kozmetik ürünlerde bulunduğunda mutlaka tüketiciye bildirilmeli. Bu alerjenler hava ile oksitlenebilir, transforme olabilirler.
- Raporlamalar sonucu 12 kimyasal, 8 doğal özler koku alerjenleri arasında belirlendi. Bu bileşenlere ait maksimum yüzde sabit olmalıdır. Buna ek olarak tüketiciye varlığından haberdar etmelidir.


İlgili yazı Ek´ tedir.

Kaynaklar: 
http://reach-gs.eu/
http://ec.europa.eu/

« tüm haberlere geri dön