Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Kozmetik Sektörü Meme Kanserine Karşı!

Kadınların ilgisi, erkeklerin giderek daha fazla meraklanmasıyla 259 milyar Euro’luk hacme ulaşan kozmetik dünyası, kadınları sadece güzelleştirmeye çalışmıyor. Yıllardır sürdürülen meme kanseriyle mücadele kampanyaları sayesinde hastalığa karşı önemli adımlar atıldı.

2008 yılında tüm dünyada yaklaşık 1.38 milyon kadına meme kanseri teşhisi kondu. Türkiye´de her 10 kadından 1´i meme kanseri riski altında. Bir kadının tüm hayatı boyunca meme kanserine yakalanma riskiyse 8´de 1. Meme kanserinin bugünkü gerçeği bu, ancak Est?e Lauder Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi Evelyn H. Lauder, meme kanserinin kadınların en büyük sorunlarından biri olduğunu daha 20 yıl önce öngördü ve pembe kurdele kampanyasını başlattı. Asıl adı Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyası (BCA). Her yıl ekim ayı boyunca gerçekleştirilen etkinliklerle pek çok kadının hayatı kurtarılmaya çalışılıyor. Bugüne kadar 70 ülkede sürdürülen kampanyayla global araştırma, eğitim ve tıbbi hizmetlerin desteklenmesi için 48 milyon dolardan fazla para toplandı ve son 20 yılda dünya genelindeki 152 Meme Kanseri Araştırma Vakfı araştırma projesinin finansmanına katkı sağlandı. 120 milyondan fazla pembe kurdele ve bilgilendirme broşürü dağıtıldı.
Kampanyanın bu yılki teması ´´Meme Kanserini yenelim. Birlikte daha güçlüyüz". 

50 ÜLKEDEN 780 MİLYON DOLAR
Meme kanseriyle ilgili farkındalığı artırmak için binlerce kadını biraraya getiren kozmetik markalarından biri de Avon. 1992´de İngiltere´de başlatılan, 50´den fazla ülkede yürütülen Meme Kanseri İle Mücadele Projesi´nde meme kanserine karşı 780 milyon doların üzerinde bağış toplandı. 
Türkiye´de 1996´da başlayan kampanyada bugüne kadar Meme Kanseri İle Mücadele Ürünleri´nin satışından elde edilen gelirler de 2.2 milyon lirayı buluyor. 17 yılda 10 binin üzerinde kadına ücretsiz mamografi taraması ve şüpheli görülen 1.200 kişiye ek teşhis imkânı da sağlandı. Bu haliyle Türkiye´nin sağlık alanında yürütülen en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri konumunda...
Daha önce yürüyüşlerle öne çıkan Meme Kanseri İle Mücadele Projesi bu yıl "Avon Pembe Festival"e dönüştürüldü. 6 Ekim´de Maçka Küçük Çiftlik Park´ta marka yüzleri Hadise´nin de konser verdiği festivale katılan her bir kadın için Avon, erken teşhis, bilinçlendirme ve ücretsiz tarama çalışmalarında kullanılmak üzere 5 lira bağış yaptı. 5 binin üzerinde kadının katıldığı festivalde kampanyaya aktarılan meblağ 25 bin lirayı aştı. 
Kozmetik firmaları bu hastalıkla mücadele konusunda ısrarlı. Sadece tedavi ve farkındalık için değil, bilime ve bilim insanlarına yapılan yatırımlar sayesinde belki yakında yeni tedavi yöntemleri de bulunur.

Pembe kurdele Anadolu yolunda 
Bu yıl Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyası kapsamında Estee Lauder markalarının kampanya için özel ürünlerinin satışıyla, Türk kadınının meme haritasını çıkartmak için Memeder´e bağışta bulunulacak. Amaç, bugüne dek dünyanın farklı ülkelerinde kadınlar üzerinde yapılmış araştırmalardan faydalnılarak yürütülen Türkiye´deki tedavilerin Türk kadınının özellikleri göz önünde tutularak düzenlenmesi. 


« tüm haberlere geri dön