Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Kozmetik Dünyasına İki Genç Girişimci Kimyagerden, Yumurta Kabuğundan Çözüm

Günümüzde kadınlar kadar erkeklerin de ortak sorunu olan kırışıklıklara, 2 genç girişimci kimyager, yumurta kabuğundan çözüm buldu.

Kozmetik dünyasının ve sağlık sektörünün aranılan etken maddeleri, İzmir Ekonomi Üniversitesi kuluçka merkezi Embriyonix tarafından desteklenen girişimciler tarafından üretilecek. “Yumurta Kabuğu Atığından Hyaluronik Asit, Kollajen ve Kalsiyum Karbonat Üretimi” projesiyle genç girişimciler, bir gramı yaklaşık bin liraya ulaşan bedeliyle dünyanın en değerli maddeleri arasında yer alan, kırışıklıkları yok edici özelliği ile dikkat çeken kolajen maddesini üretecek.

Kimya alanında eğitimlerini tamamlayan ve projelerine çıkış yolu arayan genç girişimciler Ferda Önen ve Gülsün Gonca Kandemir’in yolu Embriyonix ile tanışmalarıyla değişti. Girişimciler, aynı projeyle KOSGEB’e de başvurarak 2 yıl süreyle Ar-ge inovasyon desteğini aldı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Embriyonix Merkezi Müdürü Taylan Özgür Demirkaya, bilişim dışında ilk kez kimya projesine destek verildiğine dikkat çekerek, “Girişimciliği destekleyen merkezler genellikle bilişim alanındaki yenilikçi fikirlere destek veriyor. Biz ilk defa farklı bir alandaki girişimcilik projesinin arkasındayız. Ayrıca pozitif ayrımcılık anlamında kadın girişimcilere öncelik veriyoruz. Bu projeyle de girişimcilerimizin büyük bir gelişim göstereceğine inanıyoruz” dedi.

Gülsün Gonca Kandemir de, geliştirdikleri projenin doğa dostu olduğunu, yumurta kabuklarının atık olarak toprağa gömüldüğünü ve içeriğindeki kalsiyum karbonat nedeniyle toprağın zehirlendiğini söyledi. Kandemir, hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü ifade ederek, “200 kilogram atıktan bin gram kolajen üretiliyor. Kolajen de bugün kozmetik dünyasının aranılan en önemli maddesidir. Kremlerde kırışık karşıtı, madde olarak da bilinir. Cildi gençleştirici, kırışıklığı gideri bir özelliği var. Aynı zamanda elde ettiğimiz etken maddeler mide ilaçlarının yapımında kullanılıyor. Bugün çok değerli bu etken maddeleri, yaptığımız çalışmalar sonucu yumurta kabuğundan elde edebiliyoruz. Hem tek başına doğaya zararlı olan bu atıkların değerlendirilmesini sağlıyoruz hem de çok önemli, maddi değeri yüksek bir madde elde ediyoruz. İleride kendi krem markamızı da yaratmak istiyoruz” şeklinde konuştu.Kaynak: Kimya Haberleri


« tüm haberlere geri dön