Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİNDE ANTİOKSİDANLAR

          Kişisel bakım ürünlerinin farklı birçok çeşidinde antioksidanlar kullanılmaktadır. Eczanelerde satılan bir çok ürünün ambalaj üzerindeki uzayan içindekiler listesine bakın, listede çoğunlukla antioksidanlar (vitamin E ya da Vitamin C vb.), fotoantioksidanlar (bazı polifenoller) ya da bitki özlü ekstraktlar vardır. Listelerin bu şekilde son iki yılda değişmesinin nedeni, ciltte antioksidanların koruyucu etkilerini araştıran çalışmaların sonucundan kaynaklıdır.
         Genel cilt bakım ürünleri piyasasında net bir çizgi ortaya koymak için www.drugstore.com adresi üzerinde popüler ürünler üzerinde yapılan anketler sonuç vermiştir. Aslında bu anket kişisel bakım ürünlerinde antioksidan kullanımının genel bir gösterimi olmamaktadır. Ama yine de sağlıklı bir değerlendirme olabilir.
         Web sitesinin cilt bakım bölümünde çeşitli ürün kategorileri var, akne bakım ürünleri, anti-aging, temizleyiciler, dermatolojik cilt bakım ürünleri, egzema, losyonlar, maskeler, nemlendiriciler, güneş bakım ürünleri, sedef hastalığı ürünleri, ovucular, soyucular gibi. Her ürün kategorisinde en popüler 25 ürünün antioksidan içerip içermediğini belirlemek için örnekler alınmıştır.  
        Genel olarak 252 üründen yaklaşık %76’sı antioksidan içeriyor.
 
Akne bakım ürünleri
        Akne vulgaris birçok insanı özellikle genç yetişkinleri etkileyen yaygın bir durumdur. Bu pilosebasöz ile bağlantılı gözeneklerin engellenmesi sonucu ve yağ bezlerinin işlev bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Bunların bir sonucu olarak siyah nokta, kırmızı ve iltihaplı yaralar, kabarcıklar ve sivilceler cilt yüzeyinde oluşur. Akne vulgarisi tedavi etmek için, bölgesel antibiyotikler ( clindamycin, dapsone ya da erythromycin), benzoil peroksit, salisilik asit, ritionik asit, azelaik asit de dahil olmak üzere aktif bileşenler içerir. Kozmetik ürünlerde de salisilik asit gibi aktif bileşenler sıklıkla kullanılmaktadır.


Kaynak: Cosmetiscope (New York Society of Cosmetic Chemists)
 
 

« tüm haberlere geri dön