Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

KİMYAGERLERE YENİ BİR İŞ ALANI

Eczacı, kimya mühendisi, kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenler de artık bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi alabilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması İle Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi verilecek kişilerin ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olması gerekecek. Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak olan sınavda 100 tam puan üzerinden 70 ve üzeri puan alması zorunlu olacak.
 
Sınav takvimi ve sınavın uygulanması ile ilgili usul ve esaslar Bakanlık tarafından, sınav tarihinden en az üç ay önce ilan edilecek. “Sınav için müracaatlar, sınavın yapılacağı tarihten en az 45 gün önce il müdürlüğüne yapılacak. İl müdürlüğü bu müracaatları sınav tarihinden otuz gün önce Bakanlığa bildirecek” hükmü ise yürürlükten kaldırıldı.

İlgili yönetmelik Ek'tedir. 
Kaynak: http://www.etkinkimyagerler.com/

« tüm haberlere geri dön