Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

DURULANMAYAN KOZMETİK ÜRÜNLERDE METHYLISOTHIAZOLINONE ARTIK KULLANILMAYACAK.

European Society of Contact Dermatitis (ESCD) görüşmeleri ardından Cosmetics Europe ıslak mendil gibi cilt ürünlerinde methylisothiazolinone (MIT) kullanımının durdurulmasını önermiştir. Bu işlem tüketici güvenliğinin çıkarları doğrultusunda tavsiye edilmektedir. Avrupa Komisyonu, son zamanlarda bu maddenin kullanımını kısıtlamayı önermektedir.

Methylisothiazolinone (MIT) alerjik reaksiyonların sonucunda dermatolojik istişarelerde büyük bir artış göstermesinin ardından, dermatoloji topluluğu yakın bir zamanda kamu yetkililerini uyardı ve kozmetik ürünlerde bu maddenin varlığı ile bağlantılı riskler hakkında uyardı.
 
Tüketici güvenliği
Bu raporların ardından, Avrupa Komisyonu sadece MI ve MCI/MI karışımının kozmetik ürünlerinde kullanımı sınırlamak amacıyla Tüzük (EC) 1223/2009 Ek V ´i değiştirdi. Avrupa Ticaret Birliği Endüstri uzmanları durulanmayan ürünlerde MIT kullanımı ile ilgili sonuca varılabilecek bir kanıt olduğu sonucuna varmışlardır, MIT içeren ıslak mendil ve cilt ile teması olan diğer kozmetik ürünlerde dahildir.

Klinik veriler, piyasa geri bildirimi ve nicel risk değerlendirme analizleri ardından, Cosmetics Europe durulanmayan ürünlerde MIT kullanımının önemli bir azalış göstermesi ile cilt hassasiyetinin büyük ölçüde azalacağı sonucuna varmışlardır.
 
Kozmetikte koruyucu
MIT 2006 yılında kozmetik ürün koruyucu olarak piyasaya sunulmuştur ve ozamandan beri geniş spektrumlu koruma özelliği ile yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak bu madde daha önceden Kathon-CG ticari adında chloromethylisothiazolinone ile birlikte kullanılmıştır. Yaygın kullanılan Kathon-CG şampuan gibi bazı durulanabilir ürünler ile sınırlıydı, daha sonradan zamanla kullanılmamaya başlanmıştır. Kathon-CG´ nin yerini parabenler almışlardır, ki bu koruyucular çok daha fazla tolere olma avantajına sahiptirler. Bu bileşenlerin kendi güvenlikleri sorgulanana kadar, parabenler kozmetik ürünlerin yaklaşık %70´ inde mevcuttu.
Koruyucuların alerjik reaksiyonlarına bağlı olarak bazı kozmetik üreticiler formülasyonlarını korumak için kimyasal olmayan alternatifler aramak için yol açılmıştır, bu yollar yeni formülasyon çalışmaları, sterilizasyon süreçleri veya koruyucu paketleme gibidir.

Uzmanlar 23 Ocak 2014´te Pariste Premium Beauty News tarafından düzenlenen konferansta, bu alandaki son yenilikleri paylaşacaktır.Kaynak: 
http://www.premiumbeautynews.com/

« tüm haberlere geri dön