Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Cilt bakımında YEŞİL ÇAY

 Cilt bakımında yeşil çay nasıl kullanılır?
Yeşil çayın optimal kullanımı ve faydalarının yıllarca belirsiz kalması öngörülebilir. Eğer cilt bakımına yeşil çayı da dahil etmek istiyorsanız, akla yatkın olan bir kullanımı da vardır.
Özellikle yeşil çayın güneş koruma faktörü olduğu belgelenmiştir. Bu nedenle güneşe çıkılacağı zamanlarda yeşil çay formülü uygulanabilir. Oksit bazlı güneş koruma ürünlerinde yeşil çay ile inert olan çinko oksit birleştirilebilir ki bu en iyisi olacaktır (güneş ışığı altında reaksiyon vermezler).

Cilt yaşlanmasını yavaşlatmak için yeşil çay cilt bakım ürünlerine ilave edilebilir. Ancak, yeşil çay kremi almak en iyi yol da olmayabilir. Diğer bütün antioksidanlar gibi yeşil çay polifenolleri havaya maruz kaldığında kendi etkinliğini kaybederler. Ticari olarak alınan yeşil çayların etkinliğinin muhafaza edilip edilmediği tam olarak bilinmemektedir.

Biraz ekstra çaba ile bazı alternatifler de mevcuttur.
Buz gibi taze demlenmiş yeşil çay toner (losyon) olarak kullanılabilir.
Yeşil çay içmek de faydalı olacaktır, içerisindeki polifenoller kan yolu ile cilde ulaşabilir.

Yeşil çayın cilde faydaları,
Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, cilt kanserine karşı koruma gösterdiği yöndedir.
İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ise güneşin zararlı etkilerini azalttığını göstermiştir. Yeşil çay UV ışınlarını bloke eder. Ek olarak sinerjik olarak güneş koruma etkisi gösterir.
İyi bir şeklide belgelenmiş antioxidant  and anti-inflammatory etkinlikleri göz önüne alındığında yeşil çay polifenollerinin yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı olasıdır. 
Kaynak: http://www.smartskincare.com/

« tüm haberlere geri dön