Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Bilim Adamları Maskara İçin Alternatif Toksisite Testi Geliştirdi.

Araştırmacılar dünyada hayvan testlerine etkili bir  yedek olarak kullanılabilir organizma protozoayı kullanarak tahriş edici bir maskara için test geliştiriyorlar.

Maskaralar hayvan testleri yasaklanmadan önce, yeni ürün geliştirmede baz almak için ve ne kadar iritant olduğunu öğrenmek için hayvanlar üzerinde test ediliyordu, orta dereceden iritant olduğu öğreniliyordu.
 
Şimdi, Liverpoll Üniversitesi bilim adamları hayvanlara yapılan zulümü ortadan kaldırdı ve minik protozoa içeren daha ucuz ve daha güvenilir bir test geliştirdiler.
 
Proje yöneticisi Dr. David Montagnes, ‘’ ucuz hem de güvenilir olduğu gibi bu test tavşanların kullanımını azaltmak için büyük bir potansiyele sahiptir ve hayvanlara benzer bir protozoa varken, onların kullanılmasına gerek yoktur.’’
 
‘’Aslında tavşanlar üzerinde kullanılan geleneksel test DIARIZED TEST 40 yıl önce geliştirilmiş hem çok pahalı bir o kadar da etik sorunlar içeren bir testtir’’  
 
Montagnes konuşmasını ‘’ mümkün olan benzer ve ucuz alternatif yöntemler geliştirilmeli ve hayvanların kullanılmasına kesinlikle gerek kalmamalıdır’’ diyerek sonlandırdı.

TEST

Integrative Biology Enstitüsi Universitesi bilim adamları maskaranın neden olduğu toksisiteyi araştırmayı başardılar.Büyüyen protozoaya göre kozmetik ürünü deney bölmelerine yerleştirdiler. Altı farklı maskara küçük cam plakaların üzeri boyanarak ve ayrı deney bölmelerine yerleştirilerek test edilmiştir.
 
Ptorozoa ve onların yiyecekleri ilave edildi. Protozoa – Terliksi hayvan (Paramecium Caudatum)- Kirpiksi Hayvan (Blepharisma Japonicum) en büyük boyutları özenle seçilmektedir. Bu protozoaların tahinine bakıldığında, insanlara model organizmalar olduğu ve genetik benzerlik gösterdiği görülmektedir. Mikroskop kullanarak onların büyük boylarındaki nüfus artışını gören bilim adamları, deney bölmelerinde uygulanan farklı miktar ve maskaranın farklılık gösterdiğini görmeyi başardılar.Kaynak: http://www.cosmeticsdesign-europe.com/

« tüm haberlere geri dön