Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Avrupa Birliğinin Hayvan Deneyleri Yasağı

 Peta, Humane Society International, Buav gibi hayvan hakları örgüt ve gruplarının yıllarca süren baskı ve çalışmalarının sonucunda, Avrupa Birliği Mart 2013′ten itibaren hayvanlar üzerinde test edilen yeni kozmetiklerin Avrupa’da satışını yasakladı.
Bu yasak, her yıl binlerce, onbinlerce hayvanın deney laboratuarlarında gereksiz ve çağ dışı deneylerde acı çekmesinin önüne geçme yolunda atılmış çok önemli bir adım olsa da bazı eksiklikler içermiyor değil. Örneğin, bu yeni karar sadece ‘yeni’ üretilen kozmetikler için geçerli olacak, üretici eski ürünlerini hala satmaya ve hatta hayvanlar üzerinde test etmeye devam edebilecek. Bu nedenle kozmetik alışverişlerinde daima ‘zıplayan tavşan’ veya ‘hayvanlar üzerinde test edilmemiştir’ ibaresini arayarak, hayvanlar üzerinde test yapmamayı ilke edinmiş firmaların ürünlerini satın almak hala geçerliliğini koruyor. Her ne kadar eksik yanları olsa da, bu yasağın diğer ülkelere örnek olması ve çok uluslu dev kozmetik şirketlerine güçlü bir yaptırım uygulaması açısından çok önemli bir karar olduğu kesin.

Bu yeni karar ile ilgili olarak akla takılan soruları Peta bilim danışmanı Dr. Gilly Stoddart cevaplamış.

Yasak hayvanlar için ne anlama geliyor?
Kozmetik ürünleri ve hammaddelerinin hayvanlar üzerinde test edilmesi 2009 yılından bu yana Avrupa’da yasak. Fakat yasal boşluklar şirketlerin Avrupa dışında kozmetiklerini test ettirip, Avrupa raflarındaki satışından para kazanmalarını sağladı. Işte 11 Mart günü bu değişecek ve dünyanın herhangi bir yerinde hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetiklerin Avrupa’da satılmasına izin verilmeyecek. Bu yasak dünyadaki binlerce hayvanın acı verici ve korkutucu testlerden kurtulmasını sağlayacak. Avrupa’da 500 milyon tüketiciye ulaşmak isteyen şirketler artık tavşanlar, sıçanlar ve fareler gibi hayvanları, zorla yedirme, tavşanların gözlerine kimyasallar damlatma ve hayvanların derilerine kimyasal madde sürme gibi testlere tabi tutamayacaklar.
 
Artık herhangi bir şirketin ürünlerini güvenle satın alabilir miyim?
Satış yasağı 11 Mart’tan itibaren, Avrupa’da satılan tüm yeni kozmetiklerin hem hayvanlar üzerinde test edilmeyeceği hem de hayvanlar üzerinde test edilmiş hammaddeleri içermeyeceği anlamına geliyor. Avrupa’da satılan herhangi bir ürünün hayvanlar üzerinde yeni bir test gerçekleştirilmeden üretildiğini ve laboratuarlarda bu amaçla hiç bir hayvanın acı çekmediğini bilerek satın alabilirsiniz.
 
Kozmetik üretiminde artık hangi insani metotlar uygulanacak?
Bu yasak şirketlerin hem insanları hem de hayvanları en iyi şekilde koruyacak, daha ucuz ve çok daha etkili insani hayvansal olmayan modern test tekniklerini geliştirip kullanmasını sağlayacak. Bu teknikler arasında insan hücre ve dokuları ile gelişmiş bilgisayar modelleri bulunmakta, bu ileri teknolojiler hayvanlar üzerinde kozmetik testlerinin başladığı 1920′lerde mevcut değildi.
 
Yani kozmetik şirketleri hep beraber hayvan testlerine son mu verecekler? Avrupa Birliği dışındakiler ne olacak?
İşte burası biraz karmaşık. Çok uluslu şirketler Avrupa dışında hayvanlar üzerinde testler yapmaya devam ederek Çin gibi pazarlarda satabilirler. Ancak, Avrupa’nın hayvanlar üzerinde kozmetik testleri yapılmasının artık modasının geçtiğini ifade eden güçlü mesajı ve özellikle daha ucuz ve daha etkili insani test metotlarının geliştirilmesiyle bu durumun dünyanın her yerinde gelişme göstermeye başlayacağından umutluyuz. Örneğin İsrail çoktan hayvanlar üzerinde kozmetik testlerini yasakladı, Peta Hindistan hükümetini aynı şeyi yapması için ikna etmeye çalışıyor, Çin yetkilileri kozmetik hammaddeleri için ülkenin ilk hayvan testleri içermeyen yöntemini onaylamada son aşamaya gelmiş durumda.
 
Paramı başka ülkelerdeki zulümden kar elde eden bir şirkete verip vermediğimi nasıl garantilerim?
Bir şirketin asla hayvanlar üzerinde test yapmayacağını taahhüt eden zulümsüz logosu, zıplayan tavşan amblemlerini aramaya devam edin.Kaynak: http://veganblogg.wordpress.com/
                http://www.peta.org/

« tüm haberlere geri dön