Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Artık yasak!

 Avrupa Birliği, hayvanlar üzerinde denenmiş kozmetik ürünlerin satışını yasakladı

Avrupa Birliği ülkelerinde pazartesi gününden itibaren hayvanlar üzerinde denenmiş şampuan, ruj ya da vücut losyonu gibi bütün kozmetik ürünlerinin satışı artık yapılamayacak. Radyo Kassel, yasağın, Avrupa Birliği ülkelerinde üretilen kozmetikürünlerinin yanı sıra Avrupa Birliği dışından ithal edilen ürünler için de geçerli olduğunu bildirdi.

Alman televizyonları Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu, 2003 yılında vücut bakımı ürünlerinde hayvanların kobay olarak kullanılmasının durdurulması kararı aldığını vurguladı. Bu karar doğrultusunda Avrupa'da 2004 yılından berikozmetik ürünleri hayvanlar üzerinde test edilemediği belirtildi. Avrupa Birliği'nde 2009 yılında alınan karar uyarınca da şimdi bu ürünlerin satışı tamamen yasaklanmış oydu.

AB Sağlık ve Tüketici Politikaları Komiseri Tonio Borg, bu kararın hayvan sağlığına verilen önem doğrultusunda alındığı belirtildi. Borg, ürün geliştirmede alternatif yöntemler bulunması için kozmetik sektörünü desteklemeye devam edeceklerini ve bu yasağı dünya geneline yaygınlaştırmaya çalışacaklarını belirtti. Komisyon kozmetikaraştırması çalışmaları için 2007 ile 2011 yılları arasında 238 milyon Euro destek verildi.

DHA

« tüm haberlere geri dön