Kozmetik ürününüz ne kadar güvenli? - Ürün Güvenliği

Alerjen Maddeleri Tanımlamak İçin Yeni Bir Alternatif Yöntem

Promega ve BASF ortak çalışması ile maddelerin potansiyel alerjik durumları tespiti üzerine yeni bir yöntem geliştirildi. AB’de hayvan testleri yasak iken yeni geliştirilen hücre hattı yöntemi kozmetik sektörü için önemli bir araç haline gelebilir.
Promega ve BASF’ye göre doğal ve kimyasal maddelerin potansiyel alerjik durumları bu yeni in vitro test yöntemi ile güvenilir bir şekilde belirlenebilir.

Yeni hücre hattı
Bu yeni geliştirilen yöntem RWTH Aachen Üniversite Hastanesi bilim adamları tarafından geliştirilen bir hücre hattının kullanımına dayanmaktadır.  Promega araştırmacıları tarafından bir raportör geni modifiye edildi, böylece davranışların tepkisi ışıklı bir sinyal ile birleştirildi.Bu gen yapısı daha sonra insan derisi hücre hattına sokulmuştur.
Daha sonra BASF tarafından test edilmiş bu hücre hattı, geliştirilerek standartlaştırılmıştır. Böylelikle maddelerin potansiyel alerjik durumu güvenilir bir yolla tespit edilebilecektir.
Bu iki şirkete göre,  alerjik maddelerin deri hücrelerindeki reaksiyonu deney tüpünde kanıtlanabilir. Aslında alerjik cilt reaksiyonları, biyokimyasal süreçleri içerir. Bu süreçler, stres reaksiyonu sonucu ve cilt proteinlerinden birinin bağlantısını içerir.

Hayvan deneylerine alternatif
Önceleri, maddelerin cilt hassasiyet reaksiyonları hayvan testleri ile belirlenmesi gerekiyordu. Ancak artık Avrupa’ da Mart 2013’ten itibaren yasaklanmıştır. Bu nedenle yeni geliştirilen yöntemler çok önemlidir. Özellikle bu durumda REACH tüzüğüne 2018 yılında bu deneylerin yapılması için birkaç bin madde gerekecektir.
BASF toksikoloji birimi ‘’ yeni yöntemlerin diğer alternatif yöntemler ile birleştirilmesi cilt hassasiyetinin belirlemesi için izin verildi ama sadece yapılan hayvan testlerinin sayısını azaltmak için değil, önceki deneylerden daha güvenilir sonuçlar elde etmek içindir ‘’ şeklinde görüşünü bildirdi. Kaynak: http://www.premiumbeautynews.com

« tüm haberlere geri dön